A jelöltek bejelentésének napjánál már csak az Oscar-hétvége a jobb, amikor péntek estétől rohamléptekben próbálod bepótolni a még nem látott alkotásokat, miközben az addig kiosztott különböző díjakból próbálod megtippelni, kik lesznek a nagy nyertesek és vesztesek. Immár hatodik éve követem figyelemmel az Oscart, de összességében az idei évről is elmondható, hogy pár papírforma mellett néhány izgalmas kérdőjel is akad, na meg persze a legjobb idegen nyelvű film kategóriájában jelölt Testről és lélekről, melynek kis esélye van a nyerésre – talán kisebb is, mint tavaly a Mindenkinek – de hátha pont ebben a kategóriában húznak valami váratlant. A kisebb kategóriák jelöltjei közül sajnos nem mindegyiket sikerült megnéznem, de a többséget azért volt szerencsém látni, így ebben a már szokásosnak mondható Oscar előtti posztban kategóriánként nézem meg, ki fogja kapni és kinek kellene kapnia a díjakat.
(Néhány kategóriát kihagytam, az azért van, mert nem láttam a jelöltek többségét.)
Legjobb eredeti filmzene
Jelöltek:
A víz érintése – Alexandre Desplat
Csillagok háborúja VIII: Az utolsó Jedik – John Williams
Dunkirk – Hans Zimmer
Fantomszál – Jonny Greenwood
Három óriásplakát Ebbing határában – Carter Burwell
Aki nyerni fog: A víz érintése – Alexandre Desplat
Akinek nyernie kellene: Dunkirk – Hans Zimmer
Erős mezőny brutális nevekkel, a választást pedig jócskán megnehezíti, hogy idén még az eddigieknél is nagyobb és fontosabb szerepet kapott a filmekben a zene: akár a Dunkirkre, akár a Fantomszálra gondolok, szinte a cselekmény szerves részévé váltak, tökéletesen kiegészítve egymást. A kategória esélyese Alexander Desplat, aki eddig egy szobrot tudhat magáénak A Grand Budapest Hotelért, de valószínű, néhány óra múlva ez a szám változni fog. Bár Desplat remek munkát végzett, de nem adott akkora érzelmi löketet del Toro alkotásának, mint mondjuk Zimmer zenéje, mely pont ugyanolyan kíméletlenül húsbavágó, mint maga a film.
Legjobb betétdal
Jelöltek:
„Mighty River” – Mudbound – Mary J. Blige, Raphael Saadiq és Taura Stinson
„Mystery of Love” - Szólíts a neveden – Sufjan Stevens
„Remember Me” – Coco – Kristen Anderson-Lopez és Robert Lopez
„Stand Up For Something” – Marshall – Diane Warren, Lonnie Lynn és Warren
„This Is Me” – A legnagyobb showman – Benj Pasek és Justin Paul
Aki nyerni fog: „Remember Me” – Coco – Kristen Anderson-Lopez és Robert Lopez
Akinek nyernie kellene: „Mystery of Love” - Szólíts a neveden – Sufjan Stevens
Minden bizonnyal a This Is Me és a Remember Me közül kerül majd ki a győztes, pedig van itt nekünk egy Sufjan Stevens is, akinek hála sikerült megkönnyeznem a befejezést, persze Timothée Chalamet hathatós közreműködésével. Elio és Oliver románcát nemcsak a képernyőt nézve, de Stevens dalait hallgatva is át tudjuk érezni: a bizonytalanságot, az első szerelem érzését, de legfőképpen a mérhetetlen szomorúságot, ami ezek után marad. A This Is Me nekem túl musical, a Mighty River és a Stand Up For Something bár fontos üzenetet mond, nincs esélye, így az Akadémia döntéshozatalának módszereit ismerve ebben a kategóriában valószínűleg a Remember Me fog nyerni.
Legjobb animációs film
Jelöltek:
Bébi úr – Tom McGrath és Ramsey Ann Naito
Coco – Lee Unkrich és Darla K. Anderson
Ferdinánd – Carls Saldanha
Lovinc Vincent – Dorotha Kobiela, Hugh Welchman és Ivan MacTaggart
A kenyérkereső – Nora Twomey és Anthony Leo
Aki nyerni fog: Coco – Lee Unkrich és Darla K. Anderson
Akinek nyernie kellene: Coco – Lee Unkrich és Darla K. Anderson
Ahogy az animációs filmeknél az utóbbi néhány évben lenni szokott, így idén is van egy nagy és teljességgel jogos favorit, akitől aligha lehet majd elvenni a díjat. A Coco nemcsak egy aranyos, szívet melengető film, hanem kellően bátor és eredeti ahhoz, hogy még a Pixar korábbi munkáival összehasonlítva is megállja a helyét. A Coco – ha majdnem tökéletes helyett csak szimplán kiváló lenne – még akkor se kéne izgulnia, hiszen A kenyérkereső PC-túltengése aligha hozza lázba az Akadémiát, a Loving Vincent/Ferdinánd kombó meg semennyi marketinget nem kapott. Ja, és a Bébi úr. Arról jobb, ha nem beszélünk.
Legjobb vágás
Jelöltek:
A víz érintése – Sidney Wollinsky
Dunkirk – Lee Smith
Én, Tonya – Tatiana S. Riegel
Három óriásplakát Ebbing határában – Jon Gregory
Nyomd, Bébi, nyomd – Paul Machliss és Jonathan Amos
Aki nyerni fog: Dunkirk – Lee Smith
Akinek nyernie kellene: Dunkirk – Lee Smith
Annyira precíz, rideg, és feszes vágása volt a Dunkirknek, hogy nincs igazság ebben az életben, ha nem Lee Smith viszi haza a szobrocskát. Nem elég, hogy Zimmer zenéje és Nolan rendezése miatt a végére a körmeid és a vérnyomáscsökkentő tablettáid egyszerre fogynak el, Smith vágása – természetesen Hoyte van Hoytema operatőri munkájával karöltve – a tavalyi év filmtermése közül egyedülállóan erős mozis élményt adnak.
A Dunkirk néha sokat mutat, néha keveset, de mindig pont annyit, amennyit kell. Akadémia, kérlek ne légy hülye!
Legjobb látványtervezés
Jelöltek:
A legsötétebb óra – Sarah Greenwood, Katie Spencer
A szépség és a szörnyeteg – Sarah Greenwood, Katie Spencer
A víz érintése – Paul Denham Austerberry, Shane Vieau és Jeff Melvin
Dunkirk – Nathan Crowley, Gary Fettis
Szárnyas fejvadász 2049 – Dennis Gassner, Alessandra Querzola
Aki nyerni fog: A víz érintése – Paul Denham Austerberry, Shane Vieau és Jeff Melvin
Akinek nyerni kellene: A víz érintése – Paul Denham Austerberry, Shane Vieau és Jeff Melvin
Azon kevés jelölések egyike A víz érintése kapcsán, amivel maradéktalanul egyetértek. A film minden percén látszik, hogy ácsingózik a design jelölésekre, de el kell ismerni, jól csinálja. Egy csodálatos, meseszerű látványvilágot kapunk, amit sokkal tovább is nézne az ember, ha del Toro magát a filmet nem Oscar-baitként fogta volna fel, ahol a fekete, a néma és a meleg győzedelmeskedik a csúnya gonosz felett.
A Szárnyas fejvadász 2049 talán megszorongathatja A víz érintését, de valószínű, hogy nem fogják túlzásba vinni a díjak osztogatását a fejvadásznak és „csak” Deakins győzelmével kell beérnie. A legsötétebb óra korhű, de sminkben erősebb, a Dunkirk és A szépség és a szörnyeteg pedig valószínű kimarad ebből a játszmából.
Legjobb smink
Jelöltek:
A legsötétebb óra – Kazuhiro Cudzsi, David Mallniwski és Lucy Sibbick
Az igazi csoda – Arjen Tuiten
Viktória királynő és Abdul – Daniel Phillips és Lou Sheppard
Aki nyerni fog: A legsötétebb óra – Kazuhiro Cudzsi, David Mallniwski és Lucy Sibbick
Akinek nyernie kellene: A legsötétebb óra – Kazuhiro Cudzsi, David Mallniwski és Lucy Sibbick
Azt hiszem elég annyit mondanom, hogy Gary Oldman.
Legjobb idegen nyelvű film
Jelöltek:
A négyzet – Ruben Östlund
L’insulte – Ziad Doueiri
Szeretet nélkül – Andrej Zvyagintsev
Testről és lélekről – Enyedi Ildikó
Una Mujer Fantástica – Sebastian Leilo
Aki nyerni fog: A négyzet – Ruben Östlund
Akinek nyernie kellene: Testről és lélekről – Enyedi Ildikó
Tavalyelőtt a Saul fia esetében jóval nyilvánvalóbb volt a ranglista, idén viszont előfordult az a helyzet, hogy szinte mindegyik film benne van a pakliban, szóval izgalmas kategória lesz főleg úgy, hogy Enyedi Ildikóék esetleges győzelme talán a legédesebb lenne mind közül. Nagyon szurkolunk majd neki, bár van egy olyan érzésem, hogy a L’insulte kliséi és a Szeretet nélkül fájó keserűsége miatt a sztárokkal megpakolt A négyzet fog nyerni, amibe azért az Una Mujer Fantástica című transznemű nőről szóló film is beleszólhat. Na meg a Testről és lélekről persze.
Legjobb adaptált forgatókönyv
Jelöltek:
Elit játszma – Aaron Sorkin
Logan – Scott Frank, James Mangold és Michael Green
Mudbound – Virgil Williams és Dee Rees
Szólíts a neveden – James Ivory
A katasztrófaművész – Scott Neustadter és Michael H. Weber
Aki nyerni fog: Szólíts a neveden – James Ivory
Akinek nyernie kellene: Szólíts a neveden – James Ivory
Nem igazán van versenyzője James Ivory szkriptjének. Akiknek nem tetszett a film, leginkább arról beszélnek, hogy nincs is igazi cselekménye, nem történik benne semmi. Ez többnyire tényleg igaz. Ehelyett a Szólíts a neveden egy különleges, kevés ember számára megtapasztalható életérzést próbál átadni minden elemével (fényképezés, zene) együtt, a forgatókönyv pedig az aprónak tűnő, de hatalmas jelentőséggel bíró és a nagyobb jeleneteket is ugyanolyan finom stílussal írja meg. Nem kérdés a győzelme és annak jogossága.
A Logan jelölése inkább csak szimbolikus, de örülünk neki, A katasztrófaművész a szkript botránya után örülhet, hogy itt van, talán a teljesen outsider Mudbound lehet az, aki elhappolhatja Ivory elől a díjat. Ne legyen így.
Legjobb eredeti forgatókönyv
Jelöltek:
A víz érintése – Guillermo del Toro és Vanessa Taylor
Három óriásplakát Ebbing határában – Martin McDonagh
Lady Bird – Greta Gerwig
Rögtönzött szerelem – Emily V. Gordon és Kumail Nanjiani
Tűnj el! – Jordan Peele
Aki nyerni fog: Tűnj el! – Jordan Peele
Akinek nyernie kellene: Tűnj el! – Jordan Peele
Ebben vagyok a legbizonytalanabb mind közül. Valószínű, hogy sem a rendezésben, sem a színészek között nem fog tarolni a Tűnj el!, de forgatókönyvben nagy esélyes Martin McDonagh és Greta Gerwig szkriptje mellett. Nagyon remélem, hogy valamilyen formában értékelni fogják a filmet még akkor is, ha néhány akadémiai szavazó szerint nem odavaló(WTF??), hiszen amellett, hogy tényleg az év egyik legjobbja, azt a fajta intenzív filmes élményt nyújtja, amire régóta kivolt már éhezve a horror-thrillereket kedvelő közönség.
Legjobb női mellékszereplő
Jelöltek:
Mary J. Blige – Mudbound
Allison Janney – Én, Tonya
Lesley Manville – Fantomszál
Lauire Metcalf – Lady Bird
Octavia Spencer – A víz érintése
Aki nyerni fog: Allison Janney – Én, Tonya
Akinek nyernie kellene: Lesley Manville
Nem sok jó dolgot találtam a Fantomszálban, de Lesley Manville ilyen volt. A semmiből castingolt Manville nem hogy egyenrangú partnere a visszavonuló Daniel Day Lewisnak, de néha le is játssza őt. Allison Janney valóban kiváló volt az Én, Tonyában, de úgy érzem, nem volt akkora kihívás eljátszani neki egy szadista prolit, mint Manvillenek egy ilyen összetett szerelmi kapcsolatban fuldokló nőt. Bár esélye alig van, szurkolni fogok neki.
Na de álljunk meg egy pillanatra: hogy a mocskos francba kerül ide Octavia Spencer? Octavia Spencert mindenki imádja, ez világos – én is -, de ne csináljunk már belőle Meryl Streep 2-őt. A nagyszájú fekete munkás karakterét kétszáznégymilliomodik alkalommal hozó Spencer egyáltalán nem érdemelt jelölést, teljesen érthetetlen miért van itt.
Legjobb férfi mellékszereplő
Jelöltek:
Willem Dafoe – Floridai álom
Woody Harrelson – Három óriásplakát Ebbing határában
Richard Jenkins – A víz érintése
Christopher Plummer – A világ összes pénze
Sam Rockwell – Három óriásplakát Ebbing határában
Aki nyerni fog: Sam Rockwell – Három óriásplakát Ebbing határában
Akinek nyernie kellene: Woody Harrelson – Három óriásplakát Ebbing határában
Az valószínű, hogy ez a kategória Három óriásplakát-győzelmet fog jelenteni, csak az a kérdés, Rockwell vagy Harrelson fog jobban örülni. Karaktereikben az a legjobb, hogy sem Dixon, sem Willougby nem az a könnyen megítélhető pasas, akik csak fekete-fehérben léteznek és a jó-rossz szabályai szerint gondolkodnak. Összetett, komplex emberek, csak úgy, mint a valóságban, de Harrelson visszafogott játéka annyira lehengerlő volt a film első felében, hogy én az ő győzelmének drukkolok.
Legjobb női főszereplő
Jelöltek:
Sally Hawkins – A víz érintése
Frances McDormand – Három óriásplakát Ebbing határában
Margot Robbie – Én, Tonya
Saoirse Ronan – Lady Bird
Meryl Streep – A Pentagon titkai
Aki nyerni fog: Frances McDormand – Három óriásplakát Ebbing határában
Akinek nyernie kellene: Frances McDormand – Három óriásplakát Ebbing határában
Merjék másnak adni és Mildred az egész színházat felgyújtja! McDormand végignyerte az összes létező elismerést, amit egy díjszezonban egy színész kaphat, így nem valószínű, hogy pont az Oscaron fogják pofára ejteni. Sally Hawkinsnak nagy kihívás lehetett egy néma nőt alakítania, ahogy Merly Streep… ja, bocs, nem. Meryl Streep miért van itt? Én tényleg annyira imádom őt, de ezeket a „lifetime achievement” jelöléseket igazán elhagyhatná már az Akadémia.
Legjobb férfi főszereplő
Jelöltek:
Timothée Chalamet - Szólíts a neveden
Daniel Day-Lewis - Fantomszál
Daniel Kaluuya - Tűnj el!
Gary Oldman - A legsötétebb óra
Denzel Washington - Roman J. Israel, Esq
Aki nyerni fog: Gary Oldman - A legsötétebb óra
Akinek nyernie kellene: Timothée Chalamet - Szólíts a neveden
Egyáltalán nem fogom sajnálni, ha Gary Oldman kapja a díjat. A legsötétebb óra az ő saját, szórakoztató one man-show-ja, lubickolt benne. Ugyanakkor van itt egy fiatal srác, akinek alakítása láttán nem az jutott az eszünkbe, hogy "ennek a színésznek gyorsan egy Oscart!", hanem hogy ő most tényleg alakít vagy ez a valóság? A Szólíts a neveden legtöbb összetevője -az olaszországi környezet, a látszólagos problémanélküliség, a pezsgő kulturális élet - nem ad okot arra, hogy az átlagember kapcsolatot találjon a saját életével, de ha a karakterekről és a színészekről van szó, egyből sokunk eszébe jut az első szerelmes nyár és a bizonytalan érzelmekkel való küzdés. Timothée Chalamet egy döbbenetesen érett alakítást nyújt, nagyon megérdemelné a díjat.
Legjobb rendező
Jelöltek:
Paul Thomas Anderson – Fantomszál
Guillermo del Toro – A víz érintése
Greta Gerwig – Lady Bird
Christopher Nolan – Dunkirk
Jordan Peele – Tűnj el!
Aki nyerni fog: Guillermo del Toro – A víz érintése
Akinek nyernie kellene: Christopher Nolan – Dunkirk
Nyilván sok kritika kereszttüzében állt a Dunkirk és maga Nolan is, hogy a háború emberi oldalát, azaz magukat az embereket miért nem mutatta be alaposabban, de számomra egyáltalán nem jelentett negatívumot a „karakternélküliség”, hiszen látszólag a cél is az volt, hogy minél brutálisabb legyen a végeredmény. A Dunkirk nézése közben azt éreztem, minden egyes része a helyén van ahhoz, hogy én egy olyan háborús élményt kapjak a vásznon át, amilyen valóságosat talán soha nem is akartam.
De ha itt van Guillermo del Toro, aki készít egy filmet arról, hogy egy takarítónő szabadon ki-be járkál a munkahelye legzártabb helységébe és ott szerelembe esik egy furcsa élőlénnyel, majd egy szovjet kém, a fekete munkatársa és a meleg barátja segít neki megszöktetni, akkor nehogy már ne ő nyerjen!
Legjobb film
Jelöltek:
A legsötétebb óra
A Pentagon titkai
A víz érintése
Dunkirk
Fantomszál
Három óriásplakát Ebbing határában
Lady Bird
Szólíts a neveden
Tűnj el!
Aki nyerni fog: Három óriásplakát Ebbing határában
Akinek nyernie kellene: Tűnj el!
Ha szigorúan azt nézem, hogy melyik film tetszett nekem a legjobban tavalyról, akkor csekély győzelmi eséllyel bíró Tűnj el! a befutó nálam, de szívből tudnék örülni az óriásplakátnak, a Szólíts a neveden-nek vagy a Dunkirknek is. Jelen állás szerint lehetetlen, hogy előáll a Crash-szindróma és valamelyik esélytelenebb jelölt nyeri, mint A legsötétebb óra, vagy A pentagon titkai, de a Három óriásplakát győzelmét sem mondanám biztosra. Del Toro elég régóta Hollywood halk üdvöskéje és nem lepődnék meg, ha esetleg a végén a legjobb film díját is elvinné. Tavaly sokan biztosra vették a La La Land győzelmét – majd később bizonyos okok miatt mindannyiunk – szóval a meglepetés benne van a levegőben, úgyhogy izgalmas éjszaka elé nézünk.
A Twitteren élőben fogok csiripelni a díjátadóról, illetve a blogon is érkeznek majd a frissülő posztok, ha érdekel és bírod a hajnalozást, tarts velem!
Megosztás a facebookon