Egyetlen év sem maradhat el a filmesek megjutalmazása nélkül, jókora bojkottokat, mellőzéseket és váratlan jelöléseket egyaránt hozott nekünk ez az Oscar szezon is, az igazi, nagy része viszont még csak most jön. Ez a filmév azonban nem úgy ment, ahogy menni szokott Oscar szempontból: a díjeső első felében a Spotlight vitt szó szerint mindent, csak a Mad Max tudta kicsit megszorongatni. Aztán előtérbe került A nagy dobás, miután a producerek McKay alkotását hozták ki győztesnek.
A fordulatok ekkor még nem értek véget, mivel a rendezők is átadták honoráriumaikat, ezúttal A visszatérőnek, ami alaposan megbolygatta a mezőnyt, így szinte négy esélyesünk is van a királykategóriában.
A nevek mellett zárójelbe tettem, hogy nekem mennyire tetszett a mezőnyből xy film. Ahol nincsen, azt értelemszerűen nem láttam még. Legjobb idegennyelvű kategóriát nem vettem számba, mert egyrészt egyértelmű kinek drukkolok (Theeb), másrészt meg csak a Sault és a Mustangot láttam a jelöltekből.
De kezdjünk is bele:
Earned it – A szürke ötven árnyalata (3.)
Manta Ray – Racing Extinction – A kihalás kora (5.)
Simple Song #3 – Ifjúság (1.)
Til It Happens to You – The Huning Ground (2.)
Writing’s on the Wall – Spectre – A fantom visszatér (4.)
Akinek nyernie kellene: Simple Song #3 – Ifjúság
Aki nyerni fog: Til It Happens to You – The Huning Ground
Egy csodálatos utolsó jelenetben hallhatjuk az Ifjúság betétdalát, melynek nincs sok esélye Sam Smith kornyikálása és Lady Gaga hol jobb, hol rosszabb dalával szemben, de nekem, mint opera/komolyzene kedvelőnek nagyon jóleső érzés volt, hogy az Akadémia, ha van mersze ugyan jelölni a Szürke ötven árnyalatát bármiben is, azért ezeket a gyöngyszemeket sem felejti el.
Nagyon sajnálnám, ha Lady Gaga száma nyerne, szintén, ha Sam Smith, hiszen a Skyfall után egy teljesen felejthető, sőt, helyenként kifejezetten idegesítő dalt rakott le az asztalra, de a Bond-filmek között is ez az egyik leggyengébb szám.
Aljas Nyolcas – Ennio Morricone (1.)
Carol – Carter Burwell (2.)
Csillagok Háborúja VII: Az ébredő Erő – John Williams (4.)
Kémek hídja – Thomas Newman (5.)
Sicario – A bérgyilkos – Jóhann Jóhannsson (3.)
Akinek nyernie kellene: Aljas Nyolcas – Ennio Morricone
Aki nyerni fog: Aljas Nyolcas – Ennio Morricone
Egyértelmű kategória, a legendás Morriconének, ahogy Tarantino is fogalmazott a GG beszédében, már nagyon kijár a szobrocska. Az Aljas nyolcas egy csodálatosan hangulatos film lenne zene nélkül is, de így, ilyen kiváló és izgalmas dallamokkal, amelyeknek nagy részét még A dologból emelte át, elképesztő élmény.
A visszatérő – Emmanuel Lubezki (1.)
Aljas nyolcas – Robert Richardson (4.)
Carol – Ed Lachman (5.)
Mad Max – A harag útja – John Seale (2.)
Sicario – A bérgyilkos – Roger Deakins (3.)
Akinek nyernie kellene: A visszatérő - Emmanuel Lubezki
Aki nyerni fog: A visszatérő - Emmanuel Lubezki
Nem kérdés, hogy zsinórban harmadjára(!!) Chivo fog győzedelmeskedni a Legjobb operatőr kategóriában. Hosszú snittek, gyönyörű képek, és akármennyire is éreztem egy kicsit erőltetettnek a Birdman után ugyanezt a formátumot és stílust, tagadhatatlanul az év legjobban fényképezett filmje A visszatérő volt. Az Aljas nyolcasban szerintem semmi elképesztő nincs képileg, ugyanezt értem a Carol esetében is, egyetlen igazi vetélytársa a Mad Max talán, amit még premierkor eme kategória jövőbeli győztesének tituláltam, de hát néhány hónapra rá aztán befutott A visszatérő és vitt mindent.
Agymanók – Pete Docter és Jonas Rivera (1.)
Amikor Marnie ott volt – Jonebajasi Hiromasza és Nisimura Josiaki
Anomalisa – Charlie Kaufman, Duke Johnson és Rose Tran (2.)
Shaun, a bárány – A film – Mark Burton és Richard Starzak
Boy & the World – Ale Abreu
Akinek nyernie kellene: Agymanók - Pete Docter és Jonas Rivera
Aki nyerni fog: Agymanók - Pete Docter és Jonas Rivera
Egyelőre nagyon összhangba vagyok az Akadémiával, ugyanis ha nem gondolják azt, hogy most valami nagyon nagy meglepetést kell okozniuk ebben a kategóriában, tutira az Agymanók nyer. És hogy mennyire is szerettem ezt a filmet? Az év végi toplistámban bizony az első helyet csípte meg. Ugyanakkor nem feledkezhetünk meg a Shaun, a bárányról sem, ami szintén egy csodálatos alkotás, de még az Anomalisa is nagyobb esélyesnek számít nála.
A nagy dobás –Hank Corwin (2.)
A visszatérő – Stephen Mirrione (3.)
Csillagok háborúja VII: Az ébredő Erő – Maryann Brandon és Mary Jo Markey
Mad Max – A harag útja – Margaret Sixel (1.)
Spotlight – Tom McArdle (4.)
Akinek nyernie kellene: Mad Max – A harag útja – Margaret Sixel
Aki nyerni fog: Mad Max – A harag útja – Margaret Sixel
A vetélytárs talán a A nagy dobás lehet, amiben tényleg volt egy-két ötletes vágás, de a fényképezés annyira szétcsapta az egész látványt, hogy onnantól Corwin munkáját sem tartottam annyira kiemelkedőnek. Ellenben Margaret Sixelét, aki azon kívül, hogy George Miller felesége, a házi vágója is egyben, ezeket az epikus, katartikus akciójeleneteket ilyen tiszta és mindent megmutató formában tudta a közönség elé tárni, lenyűgöző.
A nagy dobás – Adam Mckay és Charles Randolph, Michael Lewis: A nagy dobás c. regényből (2.)
A szoba – Emma Donoghue, saját, Room c. regényéből (1.)
Brooklyn – Nick Hornby, Colm Tóibín: Brooklyn c. regényéből (3.)
Carol – Phyllis Nagy, Patricia Highsmith: The Price of a Salt c. regényéből (4.)
Mentőexpedíció – Drew Goddard, Andy Weir: The Martian c. regényéből (5.)
Akinek nyernie kellene: A szoba – Emma Donoghue, saját, Room c. regényéből
Aki nyerni fog: A nagy dobás – Adam Mckay és Charles Randolph, Michael Lewis: A nagy dobás c. regényből
Nagyon kevés megindítóbb filmélmény volt tavalyról, mint Lenny Abrahamson A szoba című alkotása. Gyakorlatilag egy felfoghatatlan történetét kellett felfogható módon bemutatnia a szkriptnek, ezt pedig szinte hibátlanul meg is tette.
A párbeszédek élethűek, a kicsit visszafogottabb jelenetek is tele vannak feszültséggel, a legfontosabb pedig, hogy egy ilyen szomorú történetből ilyen szívhez szóló filmet írt nekünk Donoghue.
A véleményem viszont az, hogy A nagy dobás nyeri, mivel más kategóriában nincs túlságosan nagy esélye, és ha hoppon marad, ez legalább itt van neki.
Agymanók – Josh Cooley, Ronnie del Carmen, Pete Docter és Meg LeFauve (2.)
Ex Machina – Alex Garland (3.)
Kémek hídja – Matt Charman, Ethan Coen és Joel Coen (4.)
Spotlight – Tom McCarthy és Josh Singer (1.)
Straight Outta Compton – Andrea Berloff, Jonathan Herman, S. Leigh Savidge és Alan Wenkus
Akinek nyernie kellene: Spotlight – Tom McCarthy és Josh Singer
Aki nyerni fog: Spotlight – Tom McCarthy és Josh Singer
Fáj a szívem, mivel ebben a kategóriában két olyan forgatókönyv is van, amelynek érdemes lenne nyernie: egyik a Spotlight, a nagy esélyes, a másik pedig az Agymanók, aminek csak minimális esélye van, de annyi kreatív, humoros és megérintő jelenetet egy szkriptbe összezsúfolni baromi nehéz feladat, így lélekben nekik szurkolok.
De csak lélekben, ugyanis tagadhatatlanul a Spotlight egy nagyon fontos dologra hívja fel a figyelmet és ha azt nézzük, melyik érdemli meg jobban, akkor én is McCarthyék felé húzok. A többiek szóba sem jöhetnek, mondjuk az Ex Machina jelölésnek kifejezetten örülök.
Christian Bale – A nagy dobás (5.)
Tom Hardy – A visszatérő (4.)
Mark Ruffalo – Spotlight (3.)
Mark Rylance – Kémek hídja (2.)
Sylvester Stallone – Creed (1.)
Akinek nyernie kellene: Sylvester Stallone – Creed
Aki nyerni fog: Sylvester Stallone – Creed
A díjszezon kezdeti szakaszában még Rylance tűnt az esélyesnek, aztán befutott a Creed és Sly papa, az Akadémia pedig biztosan nem fog úgy dönteni, hogy meglepetést okoz ebben a kategóriában. Stallone remek volt a Creedben, minden percét öröm volt nézni, de Mark Rylance is megérdemli az említést, hiszen szinte mindenkinél kevesebb játékidőt kapott és így is az egyik legemlékezetesebb a mezőnyből.
A nagy kérdés már csak az, hogy Bale mit keres itt?
Jennifer Jason Leigh – Aljas nyolcas (1.)
Rooney Mara – Carol (5.)
Rachel McAdams – Spotlight (4.)
Alicia Vikander – A dán lány (3.)
Kate Winslet – Steve Jobs (2.)
Akinek nyernie kellene: Jennifer Jason Leigh – Aljas nyolcas
Aki nyerni fog: Alicia Vikander – A dán lány
Jennifer Jason Leigh az év felfedezettje! Ugyan nem most kezdte a karrierjét, de nagyon alulértékelt színésznő, az Aljas nyolcassal viszont olyat tett le az asztalra, hogy rögtön a favoritom lett ebben a kategóriában. Vikander fogja ugyan megnyerni és nem tényleg nem volt rossz, de még Kate Winsletnek is szívesebben adnám, mint neki.
(De ha választani kellene, hogy Mara vagy Vikander, ezerszer az utóbbi.)
Bryan Cranston – Trumbo
Matt Damon – Mentőexpedíció (4.)
Leonardo DiCaprio – A visszatérő (1.)
Michael Fassbender – Steve Jobs (2.)
Eddie Redmayne – A dán lány (3.)
Akinek nyernie kellene: Leonardo DiCaprio – A visszatérő
Aki nyerni fog: Leonardo DiCaprio – A visszatérő
Ugyan nem álltam be az „adjunk már Capriónak Oscar-t vagy kapja be az Akadémia” mozgalomba, de egyértelműen neki drukkolok az idei mezőnyből. Az az igazság, hogy még csak kihívója sincs: Redmayne főleg a vége felé nagyon túltolta, Fassbender lenyűgöző volt, de a Steve Jobs senkit nem érdekelt, Damon pedig mindenkit kihozott, amit csak kilehetett, de nyilván esélye sincs.
DiCaprio szenved, nyers májat eszik és Iñárritu dirigál neki = Oscar-díj.
Cate Blanchett – Carol (3.)
Brie Larson – A szoba (1.)
Jennifer Lawrence – Joy
Charlotte Rampling – 45 év (4.)
Saoirse Ronan – Brooklyn (2.)
Akinek nyernie kellene: Brie Larson – A szoba
Aki nyerni fog: Brie Larson – A szoba
Hasonlóan a férfi színészekhez, itt sem várható túl nagy meglepetése. Brie Larson letaglózó erejű alakítást nyújtott A szobában, a többiek pedig a nyomába sem érhetnek. Blanchett az idei évben egy sokkal visszafogottabb alakítást hozott, de nemrég nyert, úgyhogy rá nem számítok, Ronan pedig akármennyire is jó volt, Larsonnal nem vetekedhet és még rengeteg ideje lesz, hogy elnyerje a szobrocskát.
Lenny Abrahamson – A szoba (5.)
Alejandro González Iñárritu – A visszatérő (2.)
Tom McCarthy – Spotlight (3.)
Adam McKay – A nagy dobás (4.)
George Miller – Mad Max – A harag útja (1.)
Akinek nyernie kellene: George Miller – Mad Max – A harag útja
Aki nyerni fog: Alejandro González Iñárritu – A visszatérő
Borzasztó nehézségek ide-oda Iñárrituék részéről, Miller egy olyan filmet hozott össze, amit évtizedekkel később is emlegetnek majd, meg egyébként se hiszem azt, hogy A visszatérő forgatásakor csak egy kicsivel több probléma merült volna fel, mint a Mad Max-ben, csak épp azt többször hangsúlyozták.
George Miller életet lehelt abba a két szóba, hogy Mad Max. Egy teljesen új és más világba vitte a karaktereket, tett hozzá egy pofonegyszerű történetet és az évtized leglátványosabb akciójeleneteit. Nagyjából az összes technikai díjat neki adnám, amiben jelölték.
A nagy dobás (7.)
A szoba (4.)
A visszatérő (2.)
Kémek hídja (6.)
Mad Max – A harag útja (5.)
Mentőexpedíció (8.)
Spotlight (1.)
Brooklyn (3.)
Akinek nyernie kellene: Spotlight
Aki nyerni fog: Spotlight
Igen, tudom, hogy nagyobb esélye van A visszatérőnek, ugyanakkor ebben a kategóriában (számomra kellemes) meglepetésre számítok. Régóta nem volt olyan film annyira izgalmas és kegyetlen, ahol nem csinálnak mást, csak irodákban beszélgetnek és házakba kopogna be információért.
A Spotlight egyszerűen mindent képvisel, ami igazán jóvá tesz egy filmet. Remek színészi alakítások és karakterek, erős dialógusok, és ami talán a legfontosabb: napokkal később sem megy ki a fejedből, annyira erős élményt nyújt.
Azt sejtem, A visszatérő elviszi a rendezést és a technika díjakat, de az igazi nyertes a Spotlight lesz. (Ha nem is a számok, de a kategóriák értéke tekintetében mindenképp. A Brooklyn, a Mentőexpedíció és a Kémek hídja az esélytelenek nyugalmával később, a többiek viszont szerintem esélyesek.
Ez nem az a szezon, amikor már januárban megmondod a végeredményt, de pont ettől lesz izgalmas! Éjfélkor kezdődik nálam a LIVE, de az elemzések délután is folytatódnak!
Addig legalább van időtök pótolni az esetleges kimaradásokat.
Megosztás a facebookon