"Az alaptörténet önmagában érdekes lett volna, ha nem látszana annyira, hogy miért is készült el ez a film. Nem a bevétel miatt, sem azért, hogy a kritikusok agyondicsérjék: ez egy legális agymosás akart lenni az ateisták részére."
Szerintem nagy hiba, amikor a filmek állást foglalnak egy adott téma kapcsán. Olyannak kéne lennie, mint egy bírónak: pártatlannak maradnia, ugyanakkor végighallgatni a vádlottat és a perest is, aztán döntenie. Nos, egyértelmű, hogy a God's not dead, szabad fordításban Isten nem halott, egyáltalán nem akar bírósdit játszani, ehelyett az orrunk alá dörgöli, hogy Istenbe hinni kell, és aki nem hisz, lecsap rá a gonosz.
A majdnem kétórás játékidő alatt úgy éreztem, mintha a film megkérdezné tőlünk, hogy hiszünk e Istenbe, és ha a válaszunk nem, akkor pofán csap egy hatalmas téglával. Mert az is magától értetődik, hogy a God's not dead készítői hívők, és ezzel nem is lenne semmi baj egészen addig, amíg másra nem szeretnék ezt a hitet rátukmálni.
Görcsösen próbálja az ateistákat meggyőzni, hogy nincs igazuk, miközben ember nem létezik a földön, aki meg tudná mondani, hogy ebben az igen megosztó témában kinek is van pontosan igaza. (Mondjuk erősen kétlem, hogy az ateisták egy ilyen című filmet megnéztek volna.)
Én magamat se ateistának, se hívőnek nem mondanám, valószínűleg a "nem járok vasárnaponként a templomba, viszont a focimeccseken sem szoktam Istent szidni" kategóriába tartozom, szóval nézhetjük úgy is, hogy objektíven szenvedtem végig ezt az indokolatlanul hosszú alkotást.
Viszont meg kell vallani, hogy a filmnek vannak nagyon erős jelenetei. Szám szerint azt hiszem három, és mind a tanteremben játszódik, az egyetemen. Akkor, amikor a főszereplő, Josh Wheaton próbálja megmagyarázni erősen ateista tanárjának és a többi diáknak, hogy Isten létezik, és nem halt meg, ahogy azt állítják ők.
Egyedül ebben a néhány percben éreztem azt, hogy igenis, a színészek odatették magukat, a forgatókönyv jó volt, és hogy egyáltalán, feszültséget éreztem. Persze ezek a jó érzések rögtön lementek a béka segge alá, amikor rájöttem, hogy ez igazából egy tinifilmekre hajazó propaganda lenne, amit inkább egy fiókba kellene zárni, a kulcsot pedig bedobni a tengerbe, sem mint, hogy emberek ezt lássák.
Az alaptörténet önmagában érdekes lett volna, ha nem látszana annyira, hogy miért is készült el ez a film. Nem a bevétel miatt, sem azért, hogy a kritikusok agyondicsérjék: ez egy legális agymosás akart lenni az ateisták részére.
A színészek nem véletlenül névtelenek a szakmában, egyedül David A.R. White arca volt ismerős valahonnan, bár a filmográfiáját elnézve nem hinném, hogy egyetlen alkotást is láttam tőle, a főszereplő srácról, Shane Harper-ről pedig mindent elmond, hogy a God's not dead előtt néhány évvel a Sok sikert, Charlie! című Disney sorozatban "remekelt".
Összességében tehát tagadhatatlan, hogy van hat perc jó rész benne, hozzáteszem, a film 113 perces, sőt, a hossza ellenére néhol beteges jelenetek vannak benne, főleg az verte ki nálam a biztosítékot, amikor a két lelki pásztor, miután elütöttek egy elején hívő, a halála pillanatában azonban megtérő embert, mosolyogva és megkönnyebbülve fogadják a tragédiát, hogy "huh, de jó, hogy megtért, mielőtt megdöglött szerencsétlen, így biztos a mennybe kerül, ünnepeljük meg.."
Amúgy tényleg nem viccelek, a pasi az élettelen test felett, akit előtte néhány perccel ütöttek el, tényleg azt mondja, hogy ünnepeljük meg. Hát, ez majd a tárgyaláson kiderül barátom...
Ha két órát el akartok pazarolni az életetekből, vagy valami rosszat tettetek, és vezekelni szeretnétek, hát rajta, sebtibe töltsétek le a filmet, de ezen kivételekkel senkinek nem ajánlom.
Értékelés: 10/3
Megosztás a facebookon
Több van a látszatnál.A valóság több mint amit az ember felfoghat,mégis az ember kimagyaráz sok mindent.A filmben sok érv és logikai összefügés van ami bizonyitaná,hogy kell lennie teremtönek.Ha valoban ugy gondolkodunk,hogy ez a film agy mosás mert nem azt a nézetet mutatja be amiben mi hiszünk de más filmek amik tényleg cask fantasia az egész az nem agymosás ? Ha pedig azt mondjatok hogy mas film nem az akkor ez mért lenne az.Gondolkodjunk el azon hogy milyen hamar elitélünk valamit mégmielött mélyebben belelátnank.Ez a film hatot rám,hatot gondolkodásmodomra nem tagadom, azt sem hogy mgváltoztatta a felfogásom,de ez tudatosan történt és a film után még olvastam is ,hogy lássam meg tényleg honnan indul az egesz.Sok logikai probléma lép fel ha Istent kihadjuk a számitásból.Egyszerüen valaminek lennie kellett.Az élettelen dolog hogy hoz létre ennyi szép dolgot és honnan vannak a vilagunkat mozgató törvények.Számtalan bizonyiték van hogy cask a tudat képes valami értelmeset is alkotni.Tehát akkor kellett az értelm ahoy elöáljon ami van.Igen Tehát ha van tudat akkor már egy mindenhatorol beszélünk aki Isten.
Örülök neki, hogy te ebben hiszel. Renget ember, rengeteg különböző vélemény. Ez így van jól :) Most nem kezdeném el elmondani a véleményem, ha nem bánod, mert szerintem te magáról a hitről és a világunk létéről beszélsz és nem a filmről, előbbikben viszont érdemit nem tudok hozzáfűzni.
érvelésnek: Timothy Keller: Hit és kételkedés.
Ez többet mondd el, mint amit a cikk írója valaha felhozott volna ellenérvként a film ellen, egyszerűen neki nem tetszik az alkotás, érvek nincsenek benne.
Szia!
Szerintem elég sok érv van a film ellen, ami például a legjobban idegesített, hogy legyen szó hívő vagy nem hívő emberekről, mindkettőre erőszakosan akarja rátukmálni, hogy Istenben hinni kell. De akkor térjünk el egy kicsit a témától és nézzük csakis a film és a megvalósítás szempontjából: borzalmas!
A legutolsó tinilányoknak készült romkomok is néhol jobbak a God's not dead-nél. Ha már egy ilyen fontos és néhol tabu témát választottak a készítők, nem utolsó szempont, hogy ne úgy állítsák már be, mint egy zenés vígjátékot ami délutánonként megy a Disney csatornán.
Egyébként pedig nem csak nekem nem tetszett a film, érdemes megnézni a többi kritikai és kritikagyűjtő oldalakat.
Üdv!